پیام دبیر علمی

 | تاریخ ارسال: 1403/1/23 | 
با عرض سلام و ادب خدمت اساتید، دانشجویان و عزیزان شرکت کننده در سیزدهمین همایش بین المللی فیزیک پزشکی ایران
 سیزدهمین کنگره بین المللی فیزیک پزشکی ایران پنج سال بعد از آخرین کنگره و به دنبال گذراندن دوران سخت همه گیری کرونا شکل میگیرد. جای آن دارد به نمایندگی از جامعه فیزیک پزشکی کشور مراتب سپاس و قدردانی را از مدافعان سلامت کشوراعلام نمایم آنان که جان خود را در راه حمایت و درمان بیماران از دست دادند و همکارانی که تلاش کردند تا در این دوران تشخیص و درمان بیماران دچار وقفه نگردد.
کنگره امسال همانند گذشته در پنج زیرگروه اصلی علم فیزیک پزشکی شامل فیزیک رادیوتراپی، پزشکی هسته ای، تصویربرداری، کاربرد پرتوهای غیریونیزان و سنجش سیگنال و پارامترهای فیزیولوژیک بدن پذیرای خلاصه مقالات جهت ارایه بصورت سخنرانی و پوستر می­باشد از طرفی با توجه به اهمیتی که دانشگاه علوم پزشکی ایران برای ظهور و توسعه دانش هوش مصنوعی قایل است و همچنین نظر به کاربرد هوش مصنوعی در تقریبا تمام علوم تجربی و حرفه­ای امسال محوریت و نگرش این کنگره بربکارگیری این علم و روش­های استفاده و عملکرد آن در هر یک از زیر شاخه های فیزیک پزشکی نهاده شده است. 
خوشبختانه در سال­های اخیر با تلاش مستمر فارغ التحصیلان و متخصصان این رشته نقش و جایگاه آنان در عرصه سلامت کشور تا حد زیادی مشخص شده و خصوصا  ورود تکنولوژی­های پیچیده مبتنی بر هوش مصنوعی، مدلینگ و فن آوری نانوحضور پررنگ فیزیسیست پزشکی را سبب شد بنحویکه در بسیار موارد بدون حضور فعال این متخصصین فرآیند راه اندازی و استفاده از این نوع تکنولوژی دچار وقفه و یا اساسا امکانپذیر نمیباشد. همه این تلاشها در حالی صورت گرفت که متخصصین این رشته در همه جای کشور با کمبودها و مشکلات عدیده ای در زمینه های مختلف استخدامی، هویتی، حقوقی، پرداختی و .... مواجه بوده و هستند اما علیرغم مشکلات موجود بدلیل نیاز کشور دست از فعالیت خود برنداشتند و امید به روزی بستند که این مشکلات حل و یا کمتر شود و اکنون کنگره فیزیک پزشکی محلی است که میتوان مشکلات پیش روی این رشته را مطرح و راهکاری برای حل آنها ارائه نمود.
همواره برگذاری کنگره فیزیک پزشکی خصوصا در شکل بین المللی خود جایگاهی برای آشنایی دانشجویان و محصلین این رشته با اساتید فیزیک پزشکی کشور میباشد فرصتی که شاید بدون اغراق همه ما بدنبال آن هستیم تا از آن برای ایجاد ارتباطات جدید استفاده کنیم و چه ایده ها و استارت آپ های جدیدی که در این فرصت ها شکل گرفته و هم اکنون کاربردی شده و مورد استفاده میباشند. لذا این فرصت، خصوصا برای دانشجویان گرامی، میتواند برای ایجاد ارتباط و یافتن عناوین تحقیقاتی برای پروژه و پایان نامه و تبادل اطلاعات بسیار مغتنم باشد.  
انجمن فیزیک پزشکی بعنوان پایگاهی که همواره سعی و تلاش برای گسترش علم فیزیک پزشکی در جامعه داشته و در طول این سالیان به انحاء مختلف سعی نموده است تا حافظ منافع علمی و شغلی فارغ التحصیلان فیزیک پزشکی باشد اکنون از فرصت این کنگره استفاده می نماید تا به همراه اعضای خود و همچنین جامعه فیزیک پزشکی ضمن بیان فعالیتهای خود درسالهای اخیر با برگذاری مجمع انجمن به ارائه گزارش اقدامات انجام شده بپردازد تا اعضای انجمن درجریان فعالیت های آن قرار گرفته و دراین کنگره نیازها و مشکلات جامعه فیزیک پزشکی کشور را به سازمانهای ذیربط اعلام و برای رفع و حل مشکلات درخواست راهکار واقدام عاجل نماید.
لذا با در نظر گرفتن موارد پیشگفت امید است تا شاهد حضور پررنگ عزیزان و متخصصین فیزیک پزشکی از داخل و خارج کشور در این همایش بزرگ باشیم و همه میدانیم که تنها با حضور و اعلام درخواست ها میباشد که میتوانیم در جهت احقاق حق و حل مشکلات این رشته قدم جدی برداریم.

 
با امید به حضور پررنگ شما
دکتر سیدربیع مهدوی
دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین المللی فیزیک پزشکی ایران

 
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 567 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر